Długowieczne płoty drewniane

Niepoprawnie zabezpieczone sztachety drewniane ekspresowo się destruują i mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny wdzięk oraz własności. Decydując się na używanie drewna na płot powinno się poznać rodzaje pielęgnacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna powinno się zacząć od odpowiedniego i dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, dlatego że od tego zależy rezultat finalny własnych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji oraz dekoracji płotów z drzewa kluczowe jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Kiedy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne preparaty, które konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli chcemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od wewnątrz, lecz nie utworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ten sposób płot pozostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu zabezpieczy płot przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać ażeby ogrodzenia z drewna były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi i troski.

Zupełnie inaczej jest w przypadku płotów z plastiku. Ów gatunek płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają również biokorozji wobec tego dogadzają swoim posiadaczom przez wiele lat.